Merhaba çocuklar, gençler, büyükler ve öğrenmeye istekli herkes. Bugün sizinle sayfa başlığından da gördüğünüz gibi Arduino üzerinden LED kontrol uygulaması yapacağız.

Malzeme Listesi

Yukarıdaki malzemelere sahipseniz Arduino Led Kontrol uygulamasına başlayabiliriz.

Malzemeleri bir bir Mekrobot.com‘da satın alabileceğiniz gibi, projeye özel set taleplerinizi bize iletebilirsiniz. Ayrıca Arduino üzerinde daha farklı çalışmalar yapmak isterseniz aşağıda bulunan linkten hem kullanışlı hem de uygun fiyatlı Arduino setlerine sahip olabilirsiniz.

Arduino setlerini incelemek için tıklayınız.

Devre Şeması

Yukarıda uygulama için gerekli olan malzemeleri bir araya getirelim. LED’lerin bir uzun biri kısa 2 bacağı vardır. Uzun bacağı(+), kısa bacağı(-) göstermektedir. Buradan yola çıkarak LED’in (+) bacağı Arduino’nun 12.pinine bağlıdır. LED’in (-) bacağını dirence seri bağlayarak direncin diğer bacağından da Arduino’nun GND pinine bağlıyoruz.  Dikkat etmemiz gereken ilk nokta LED kısa devre olmaması için breadboard üzerine yatay şekilde yerleştirilmeli çünkü yan yana olan delikler arasında herhangi bir geçiş olmazken üstü üste olan delikler arasında aynı değerde gerilim geçişi olur. İkinci nokta ise 220V’dan daha düşük bir direnç kullanmak devrenize hatta Arduino’nun bozulmasına yol açabilir.

Arduino Kodu

Son olarak bu malzemelerle LED yakmamız için gerekli olan kodu Ardino’nun kendi uygulamasında yazıyoruz.

void setup() {
  pinMode(12, OUTPUT); //12.pini çıkış yapıyoruz
}

void loop() {
  digitalWrite(12, HIGH); //ledi yakmak için
  delay(1000); // Bekleme süresi
  digitalWrite(12, LOW); //ledi söndürmek için
  delay(1000); // Bekleme süresi
}